środa, 7 sierpnia 2013

Misja A2 - Najtrudniejszy pierwszy krok

Formalnie rzecz ujmując, wstępem jest jeden, maksymalnie dwa akapity, umieszczone przed pierwszym podtytułem. Ten akapit (akapity) mają jednak zdecydowanie większą rolę, niż wskazywałyby na to ich rozmiary.


Możecie mi wierzyć lub nie, ale ten króciutki kawałek tekstu jest z pewnością najważniejszą częścią artykułu. Dlaczego tak uważam? Przyjrzyjmy się bliżej, kto korzysta ze wstępów. Otóż są to albo laicy, którzy o serialu wiedzą niewiele lub nic, albo początkujący bronies, starający się odnaleźć w świecie przedstawionym.

Ci ludzie oczekują rzetelnej i syntetycznej informacji o ciekawiącej ich postaci. Chcą suchych faktów. To często na postawie wstępu wyrabiają się opinie czytelników o postaci, dlatego dobrane informacje powinny być najważniejsze i maksymalnie neutralne.

Najlepszym i w mojej opinii jedynym słusznym modelem, zaczerpniętym z polskiej Wikipedii, jest model wpisu do klasycznej encyklopedii. Inaczej - wstęp do artykułu na Wikii jest odpowiednikiem wpisu w słowniku czy encyklopedii. Oto przykład takiego wpisu:

kuce, grupa ras małych koni o wysokości w kłębie nieprzekraczającej 147 cm; wytrzymałe, niewybredne, używane jako wierzchowce (głównie dla dzieci), do lekkiego transportu, jako juczne i cyrkowe.

Poraża treściwość i zwięzłość przekazu - to jest to, czego potrzebujemy! Po dostosowaniu jego budowy do specyfiki MLP:FiM oraz polskiej wikitradycji, możemy sformułować taki oto wzorzec dla artykułów o postaci:
Ktoś (ang. Somepony, z łac. somponus - jakiś kucyk, także Someone) — rasa/gatunek, miejsce w fabule, zajęcie, potwierdzone konotacje rodzinne, kluczowi przyjaciele. Ewentualnie miejsce zamieszkania.
Rozkmińmy, o co tu chodzi:

  1. Wstęp otwiera tytuł artykułu napisany wytłuszczoną czcionką. Tytuł całego artykułu i tytuł ze wstępu powinny być identyczne.
  2. Jeżeli nazwa artykułu występuje w kilku wersjach bądź chcemy zaznaczyć jej etymologię, tuż za tytułem występuje nawias. Umieszczamy w nim inne warianty nazw (np. angielskie, fanowskie i zabawkowe wersje imion) pogrubione, oraz skrótowe wytłumaczenie pochodzenia nazwy, które zapisujemy kursywą. Stosujemy tu skróty nazw języków macierzystych (np. łac. zamiast z łaciny).
  3. Po nawiasie (lub tytule, jeśli nawias był zbędny) następuje pauza, czyli charakterystyczny, wydłużony myślnik. Można odnaleźć go w opcji więcej + z prawej strony paska narzędzi edycji, wybieramy stamtąd najdłuższą poziomą kreskę. Stosowanie myślnika zamiast czasownika jest pochodzi z polskiej tradycji wiki i lepiej nawiązuje do wyglądu definicji słownikowej
  4. Rasa/gatunek - warto, by czytelnik wiedział, o czym mowa ;)
  5. Miejsce w fabule oznacza czy jest to postać główna, epizodyczna, tła, antagonista itp.
  6. Zajęcie - czyli pełniony zawód. W przeciwieństwie do infoboksa wypada tutaj napisać, gdzie ów praca bądź zajęcie jest wykonywane (np. zamiast uczennica lepiej napisać uczęszcza do szkoły w Ponyville).
  7. Potwierdzone konotacje rodzinne - bracia, siostry, rodzice itp. Jeżeli rodzina jest rozbudowana, wymieniamy tylko najbliższych krewnych.
  8. Kluczowi przyjaciele - tu jednak trzeba uważać, bo np. dla Mane 6 wystarczy podać, że jest jedną z głównych bohaterek. Należy również nie przeginać z teoriami, np. bezpieczniej napisać jest we wstępie Lyry, że często występuje z Bon Bon, niż twierdzić, że są przyjaciółkami. Jeśli postać nie ma ani bliskich przyjaciół, można podać inne fakty, umiejscawiające postać w drzewie relacji.
  9. Miejsce zamieszkanie rozumie się jako miasto. Jeżeli ma to istotne znaczenie, można podać precyzyjną lokalizację.

Nie wspomniałem jeszcze o wtrącaniu do wstępu odcinka, w jakim dana postać wystąpiła. Zakładamy, że można napisać odcinek wystąpienia, jeżeli postać występowała bardzo rzadko (raz, dwa, może trzy). Można również podać pierwszy odcinek wystąpienia, jeżeli postać zagościła w uniwersum później, tj. nie od pierwszych odcinków, a pojawia się od tej pory dość często.

Możecie również dopisać inne informacje, które uznacie za istotne, ale pamiętajcie o tym, by były to tylko najważniejsze fakty, opisane maksymalnie krótko i zwięźle.

MEGAWAŻNA UWAGA!!! Gdy nie wiadomo np. gdzie mieszka postać, nie piszemy miejsce zamieszkania nieznane. Gdy jakiś informacji nam brakuje, POMIJAMY JĄ!

Podobny schemat można zaadoptować do dowolnego rodzaju artykułu. Bardziej ogólny wzór, którego będę bardzo mocno pilnował, jest następujący:

Tytuł główny (inne nazwy, etymologia) — podstawowe informacje, od najważniejszej do najmniej istotnej
Tekst pochodzi z WQ v1

Zadania

  1. Wylosuj pięć losowych postaci z fanowskiej mlp.wiki, których wstępy są słabo napisane i przepisz je tak, by były zgodne z wymaganiami powyżej. Prześli wersje przed i po korekcie. Im bardziej popsute będą wersje "przed", tym lepiej ;) (15p)

TERMIN WYKONANIA: 15 SIERPNIA 2013, GODZINA 18:00 (można wysyłać do północy, za potrąceniem punktów)

6 komentarzy:

  1. Na FANOWSKIEJ wiki? To coś nowego, ale pomysł dobry, bo na naszej wiki ciężko by było znaleźć zły wstęp.

    To znaczy, może by się znalazło, ale...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli aktualnie zajmuję się na fanowskiej artykułem, który w ogóle nie miał wstępu i znajduje się w brudnopisie też zaliczy się on do misji?

    OdpowiedzUsuń
  3. Losowe strony, ciekawe jak to jest wstępem rozbudować galerię :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o takie artykuły, które mogą mieć wstęp

      Usuń
    2. Wiem, to było pytanie retoryczne. Ale to dziwne bo losuję same galerie.

      Usuń